ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه

مدیر سایت ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ تغذیه و سلامت بدون دیدگاه 4206 بازدید

تا جاییکه امکان دارد بهتر است از دور ریختن مواد غذایی خودداری شود. آمار تکان دهنده مقدارمواد غذایی منتقل شده به سطل زباله در سطح جهان در مقایسه با تعداد کودکانی که فقط از یک وعده غذایی در روز برخوردارند، تاثر هر انسانی را بر می انگیزد.

ما همیشه در مصرف مواد غذایی که تاریخ مصرف شان منقضی شده است مردد هستیم، اما در زیر فهرستی از موادی که تا زمان مشخصی پس از گذشت تاریخ مصرف شان قابل استفاده می باشند را برای اطلاع شما ارائه می نماییم.

 

- خـردل

خردلی که در بطری برای مصرف کننده ارائه می شود معمولا قابل مصرف در دراز مدت می باشد. پس از باز کردن درب بطری و در صورت نگهداری در یخچال، تا مدت یکسال می توان آن را مصرف نمود.

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 1

- نوشیدنی های فاقد الکل

برای مثال نوشیدهی های رژیمی را می توانید تا چهار ماه پس از اتمام تاریخ مصرف شان، استفاده نمایید. نوشیدهی های عادی (غیر رژیمی) را می توانید تا نـه ماه پس از اتمام تاریخ مصرف شان استفاده کنید (نه ماه به مدت زمانی اشاره دارد که پس از آن شیرین کننده مصنوعی نوشیدنی، آماده تجزیه می شود).

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 2

- گوشت مـرغ

هیچگاه خوردن گوشت مرغی که چند روزی از تاریخ مصرفش گذشته است، به کسی توصیه نمی شود. اما اگر گوشت سینه مرغ خریداری شده کاملا پخته شده و در فریزر نگهداری شود در فاصله زمانی نه ماه پس از آن قابل استفاده می باشد.

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 3

- حبـوبات

تا چند ماه پس از انقضای تاریخ مصرف حبوبات، می توان آن را استفاده کرد. پس از نفوذ هوا به بسته باز شده حبوبات، از تازگی حبوبات بتدریج کاسته می شود، لذا با نگهداری صحیح و مطابق با اصول بهداشتی می توان حتی پس از گذشت تاریخ مصرف، آن را استفاده نمود.

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 4

 – پنیرهای فاقد آب

بعنوان مثال پنیر چدار تا چهار هفته پس از باز شدن بسته بندی آن قابل مصرف می باشد.

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 5

- چیپس سیب زمینی

بدلیل نحوه عمل آوری چیپس، حتی پس از گذشت چند ماه از تاریخ مصرف می توان آن را تناول نمود و تنها تفاوت قابل مشاهده، از بین رفتن تردی چیپس می باشد.

 مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 6

- گوشت گـاو

گوشت گاو می بایستی قبل از اتمام تاریخ مصرفش، استفاده شود. فقط در صورت پخت کامل و مطابق اصول بهداشتی، می توان حداکثر تا پنج روز پس از پخت آن را مصرف نمود.

مصرف مواد غذایی تاریـخ گذشتــه  - 7 

 

منبع: منتخب از وبسایت healthdigezt ، بتاریخ آپریل ۲۰۱۴